Z žáka RTsofťákem

Pavel, s příhodným příjmením Žák, se stal naším praktikantem v červnu roku 2020. Dnes už je Pavel platným kolegou a tedy RTsofťákem jak má být. Několik měsíců jeho vytrvalé píle v pozici bezplatného praktikanta se vyplatilo. Zapadl mezi nás skvěle.

Žák se vzdělává

Pavle, jak jsi přišel na myšlenku stát se praktikantem v IT firmě?

Minulý rok, po nástupu na vysokou, mi někde mezi maticemi a počítáním časové náročnosti algoritmů došlo, že bych rád viděl, jak vypadá můj obor v praxi. Přeci jen, realita je o dost jiná než domácí úkoly, jak jsem si ostatně vzápětí potvrdil.

RTsoft byla jasná volba? 😊

Jedna z prvních firem, na které jsem narazil, byl právě RTsoft. Poslal jsem životopis a dostal jsem se na pohovor. Abych pravdu řekl, tehdy jsem si moc nadějí nedával. V PHP jsem programoval úplné základy na střední a s Nette jsem v té době neměl zkušenosti vůbec. To však nakonec nebyl problém.

Jaký byl první dojem z RTsofťáků?

Přišel jsem na pohovor do zasedací místnosti, na jejíž stěně jsou namalováni všichni členové firmy a mimo jiné i dva kluci v tričkách ZČU. V ten moment jsem věděl, že ať už to dopadne jakkoliv, bude to v pohodě. Na pohovoru jsem upřesnil, jak na tom se svými schopnostmi jsem, ale zároveň jsem vyjádřil, že mám chuť se učit a dostat aspoň šanci si vyzkoušet, jak to vypadá takzvaně naostro. Mé přání nakonec bylo vyslyšeno. Dohodli jsme se, že prozatím budu ve firmě na neplacené stáži, dokud se nenaučím nutné základy a pokud se mnou bude RTsoft spokojený, budu se moct přidat do týmu, zatím jako student, po škole třeba i jako plnohodnotný zaměstnanec.

Vydržel jsi několik měsíců, to znamená, že jsi se nedal a tvrdě makal.

Je to tak. O půl roku později, který jsem strávil učením se toho, jak to vlastně v praxi funguje, jsem dostal smlouvu. A když se zpětně dívám, kde jsem byl před půl rokem a kde jsem teď, byla myšlenka, zkusit to, jedna z těch nejlepších, co jsem za svůj život měl.

Jak jsi zvládal skloubit práci a studium?

Je to náročné, neříkám že není, od člověka se očekává dobrá schopnost si rozvrhnout svůj čas tak, aby vše stíhal. Co však musím uznat je to, že kdykoliv jsem řekl, že se potřebuji učit na zápočty nebo zkoušky, dostal jsem času kolik jsem zrovna potřeboval a vždy jsem si mohl vybírat které dny a na kolik hodin do práce přijdu, což mi samozřejmě plánování značně usnadnilo.

Čemu se věnuješ ve svém volné čase, pokud se nevzděláváš v oboru IT?

Jsem víc akční člověk a od toho se odvíjí i moje koníčky. Mou dlouholetou zálibou jsou bojová umění a po večerech rád hraju a vedu Dungeons and Dragons, i proto pro mě bylo hodně příjemným zjištěním, že máme firemní kampaň, ke které jsem se s radostí připojil a dostal tak šanci líp poznat některé své kolegy.

Co bys vzkázal podobným nadšencům jako jsi ty?

Pokud to čte nějaký student, kterého napadá to samé co před půl rokem mě, tak mu mohu vzkázat toto: Neváhej! Je to jedna z nejlepších věcí, co pro sebe můžeš udělat. A pokud by tě tvoje kroky náhodou dovedly až do RTsoft, najdeš mě v druhém patře za stolem u okna a můžu ti slíbit, že se ti pokusím pomoct všechno co nejdřív pochopit.